Chemoterapija
Chemoterapija
Chemoterapija – tai gydymas, kai naudojami vaistai, kurie naikina arba stabdo vėžinių ląstelių augimą. Chemoterapinį gydymą skiria ir jį seka chemoterapijos gydytojai specialistai ir jis būna pritaikytas konkrečiai ligai. Chemoterapijos kursas vyksta pagal iš anksto aptartus protokolus. Trunka įvairiai, viskas priklauso nuo vėžio rūšies ir stadijos, paciento būklės, skiriamų vaistų, bei jų dozės. Dažniausia chemoterapinių vaistų kursai skiriami lašinant vaistus į veną.
Prieš pradedant gydymą Jūsų gydytojas aptars su jumis numatomą chemoterapijos eigą, vaistų leidimo būdus, jų trukmę, kitus faktorius, kurie būtini jums žinoti. Visada drąsiai klauskite. Gydytojas privalo jums atsakyti į rūpimus klausimus.
Ne visi žmonės išvengia ilgalaikių chemoterapijos padarinių. Ilgai trunkančios, stiprų poveikį turinčios chemoterapijos, lašinamos į periferinę veną, naikindamos vėžines ląsteles, dažnai suardo ir pačias kraujagysles.
Siekiant to išvengti, jums gydytojas gali pasiūlyti implantuoti centrinės venos Port tipo kateterį. Tokiu atveju pacientas išvengia skausmingų ir dažnų dūrių į periferinę veną, mechaninio venų sužalojimo, bei dėl chemoterapinio poveikio atsiradusių kraujagyslių sienelės pažeidimų. Žmogus gali gyventi visavertį gyvenimą, kai jam lašinami chemoterapiniai vaistai, jis gali laisvai judėti, ar net vykti namo bei gydytis ambulatoriškai.
Dabar dalis (ne visos!) chemoterapijos gali būti skiriamos vaistus lašinant ambulatoriškai. T.y pacientas atvyksta į gydymo stacionarą, kur jam paskiriamas tolimesnis gydymas ir jis vyksta namo gydymo tęsti. Tai ypač patogu, jei gydymo kursas trunka ilgiau kaip dvi paras ir pacientas dėl vienų ar kitų priežasčių nenori likti ligoninėje „pririštas“ prie infuzijos stovo. Lietuvoje visi chemoterapijos dienos stacionarai yra aprūpinti mobiliomis, mažomis infuzinėmis pompomis, kurių pagalba vaistai leidžiami tiksliomis dozėmis per nustatytą laiką, o pacientas chemoterapijos metu gali laisvai gyventi jam įprastą gyvenimą. Kiekvienas suprantame, kad namų sienos savaime gydo, o retas iš mūsų nori pasiliki ligoninėje supamas slogios atmosferos. Gydymo namuose nauda įrodyta ir klinikinėmis studijomis. Paklauskite jus gydančio gydytojo ar konkrečiai jums skirtas chemoterapinis gydymas turi tokią galimybę.
Pacientams
Esant poreikiui, galite kreiptis ir suteiksime visą reikiamą informaciją dėl infuzinių pompų.